Salonik Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK Bielsko


Maria Koterbska zdobyła polską scenę muzyczną przed kilkoma dekadami, lecz nadal rządzi sercami wielu Polaków. 28 lutego na bielskiej starówce witały ją tłumy bielszczan uczestniczących w otwarciu Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej.

Punktualnie o godz. 18.00 na Rynek wjechał samochód z gwiazdą na pokładzie. Na Panią Marię czekało wielu bielszczan. Przybyli zarówno ci starsi, pamiętający jej największe przeboje, jak również najmłodsze pokolenie, które o artystce dowiedziało się od bardziej doświadczonych kolegów. Piosenkarka została przywitana gromkimi owacjami. Bielszczanie nie kryli wzruszenia. Wzruszona była także Maria Koterbska, która uświetniła swoją obecnością uroczyste otwarcie Bielskiej Piwnicy Artystycznej.

Otwarcie Piwnicy jest inicjatywą Stowarzyszenia Artystycznego Kulturalny Rynek, Saloniku Sztuk Rozmaitych Bazyliszek oraz Studia Aktorskiego Paris-Paris. Artystka, zanim przekroczyła próg kamienicy przy ulicy Wzgórze 8, przystanęła na chwilę, aby porozmawiać z przybyłymi gośćmi. - To dla nas duży zaszczyt. Pani Maria Koterbska jest perłą naszego miasta. Osobą podziwianą i kochaną w całej Polsce. Cieszymy się, że zgodziła się przybyć na otwarcie Piwnicy - mówiła na gorąco Agnieszka Szulakowska-Bednarczyk, inicjatorka przedsięwzięcia.

To był wieczór Marii Koterbskiej, która wykazała się dużą klasą, a także wyjątkowym poczuciem humoru. Wzruszona, podziwiała występy artystów, Piosenkarka, wciąż piękna i elegancka, uczyniła zaszczyt zebranym i zaśpiewała jeden ze swoich utworów.

Tym samym Bielska Piwnica Artystyczna im. Marii Koterbskiej oficjalnie rozpoczęła swoją działalność.

 

Happening zorganizowany na rynku z okazji otwarcia Bielskiej Piwnicy Artystycznej ściągnął tłumy pod drzwi BPA. Pomimo tego, że Piwnica wypełniła się po brzegi, spora grupa chętnych na wejście musiała obejść się smakiem.

Patronka piwnicy - Maria Koterbska była bardzo uradowana i wzruszona przyjęciem, jakie zgotowali jej twórcy imprezy. Najpierw z głośników, a potem ze sceny płynęły melodie jej piosenek, na ścianach wisiały jej wizerunki, a pod sceną czekało honorowe miejsce. Po powitaniach, przecięciu wstęgi i otwarciu szampana, którego pani Maria specjalnie na tą okazję przyniosła, rozpoczął się koncert. Na początku podopieczni Agnieszki Szulakowskiej, wśród których najmłodsi mieli po 11 lat (!), zaśpiewali kilka piosenek z repertuaru głównej bohaterki tego wieczoru. W trakcie jednej z piosenek, wszyscy wykonawcy podchodzili kolejno do zaskoczonej tym Marii Koterbskiej i głęboko się kłaniając, wręczali jej różę. Na twarzy w ten sposób obdarowanej naręczem kwiatów patronki piwnicy znów pojawiło się ogromne wzruszenie, a w jej oku błysnęła łza szczęścia.

Po takim początku młodzi wykonawcy oraz zaprzyjaźnieni z „Piwnicą” artyści dali przeszło dwugodzinny koncert. Pani Maria, wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom, że „wpadnie tylko na chwilę, gdyż w domu czekają na nią rodzinne obowiązki”, została do samego końca. Przez scenę przewinęło się około 30 wykonawców. Obok uzdolnionej młodzieży ze studia Paris-Paris, zaprezentowali się m.in. wieloletnia solistka paryskiego Moulin Rouge, bielszczanka Grażyna Dumontail, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - Maria Suprun oraz dobrze znany bywalcom „Bazyliszka” bielski bard - Bogusław Bierwiaczonek. Na zaprezentowany tego wieczoru repertuar też złożyły się utwory zarówno z tradycji polskiej sceny kabaretowej, jak i liryczny, kabaretowo pieśniarski Paryż. Piaf, Brel, Aznavour, Osiecka, Młynarski, a nawet tekst Witkacego znany z „Piwnicy pod Baranami” - tak w skrócie można opisać to, co widzowie usłyszeli w trakcie tego jednego koncertu.

Na zakończenie wieczoru Maria Koterbska zaskoczyła, ale też i wzruszyła wszystkich. Najpierw podziękowała za zaproszenie na - cytując jej słowa - „tak wspaniały wieczór”. Wspomniała też, jak 60 lat temu ona sama w Bielsku, zaczynała swą karierę i obiecała, że za 60 lat nadal będzie, jak sama powiedziała - „gdzieś tam z chmurki” podziwiać dokonania występujących dziś młodych osób. Na koniec zażartowała: „Wiem, że wszyscy chcecie już iść do domu, ale ja wam zrobię numer…”. I siedząc w fotelu tuż przy scenie zaśpiewała najpierw zupełnie a capella, a później przy akompaniamencie wystukujących palcami rytm otaczających ją młodych wykonawców, piosenkę „Deszcz”, napisaną specjalnie dla niej przez Jeremiego Przyborę. W tym momencie łzy wzruszenia pojawiły się na twarzach młodych artystów. Później wśród owacji i wiwatów pani Maria została przez wszystkich odprowadzona do czekającego pod BPA im. M.Koterbskiej samochodu.

 M
łodzi aktorzy i wokaliści, w tym studenci szkół teatralnych,wokalnych i muzycznych,
tworzą Bielską Piwnicę Artystyczną im. M.Koterbskiej. Raz w miesiącu można oglądać ich w programach artystycznych, tworzonych tematycznie- każdy program jest inny i każdy niepowtarzalny w swoim temacie.W BPA śpiewali już o seksie, wakacjach,
świętach, porach roku, latach retro, miłości i czasie, sięgając głównie po repertuar
A. Osieckiej, W. Warskiej, E. Demarczyk, J. Przybory,  W. Młynarskiego, J. Kofty, M. Grechuty. Nad całością muzyczną wszystkich programów czuwa Paweł Fabrowicz- młody muzyk, pianista i akompaniator, nadając znanym przebojom nowe, wspaniałe aranżacje.


Zaznaczyć warto, że akompaniament Pawła spotkał się z komplementami i nagrodami na wielu prestiżowych konkursach. Scenarzystką i reżyserką wszystkich
programów jest Agnieszka Szulakowska-Bednarczyk.

magda Umer, Maciej Stuhr, Piotr Machalica - Paris-Paris w Bazyliszku

Koncerty artystów BPA im.M.Koterbskiej   na stałe zagościły w grafiku imprez kulturalnych Bielska-Białej. Na ich programach sala zawsze pęka w szwach, a bilety rezerwuje się z wyprzedzeniem. Pomysł okazał się trafiony - mnóstwo chętnych chce spędzić wieczór  w atmosferze artystycznej piwnicy sprzed lat...

 

* * *

Zdjęcia z występu podopiecznych Paris-Paris przed wyjątkową publicznością.
Piosenek wysłuchali:Magda Umer, Maciej Stuhr oraz  Piotr Machalica
- Salonik Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK Bielsko-Biała


 

 

Zapraszamy osoby uzdolnione wokalnie i aktorsko na przesłuchanie do kolejnej edycji artystycznych programów piwnicznych, realizowanych przez Studio Aktorów Paris-Paris.


Propozycja skierowana do osób dorosłych- 18-100 lat.
Mile widziane będą też osoby piszące.


Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem Paris-Paris - kom.698 252 879
(w załączniku zdjęcie)


 

29 - 12 - 2017

ZIMA NA SCENIE.

Zimowe warsztaty teatralne. Zapisy.

30 - 10 - 2017

 

Agnieszka Szulakowska-Bednarczyk

Nagrody i wyróżnienia

18 - 08 - 2017

 

Przesłuchania do Bielskiej Szkoły Aktorskiej.

06 - 07 - 2017

 "Truskawki w Milanówku" - piosenki na urodziny Marii Koterbskiej - koncert

30 - 03 - 2017

 Rekrutacja na letnie warsztaty aktorskie i wokalne rozpoczęta.

Ilość miejsc ograniczona.

30 - 03 - 2017

 Maksymilian Bednarczyk oraz Mateusz Wardyński z Bielskiej Szkoły Aktorskiej odtwórcami głównych ról w filmie "Nic się nie stało". 

30 - 03 - 2017

 Ogólnopolski Konkurs Recytatorki - eliminacje miejskie. I i II nagroda dla uczniów Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. A. Osieckiej.

30 - 03 - 2017

 Bielski Festiwal Słowa 2017 - 10 głównych nagród dla uczniów Bielskiej Szkoły Aktorskiej.

04 - 01 - 2017

Zimowe warsztaty aktorskie w Bielskiej Szkole Aktorskiej.

www.kompmar.net.pl